domki17

[nggallery id=33]

Parter

Na tarasie (pom. 0.0) strefę wejściową do budynku oddzielono od strefy wypoczynkowej trzema donicami. W strefie wejściowej zaprojektowano tablicę informacyjną. W strefie wypoczynkowej znajduje się okrągły, biały stół z dwoma fotelami. Na każdym fotelu leżą poduszki oraz pled.

W wiatrołapie (pom. 0.1) na podłodze znajduje się mata wejściowa. Stoi tam regał do wymiany książek, a nad nim wisi tablica korkowa do umieszczania ogłoszeń.

Wypożyczalnia (pom. 0.2) została podzielona na strefy funkcjonalne.

W sąsiedztwie windy i wyjścia na taras znajduje się czytelnia czasopism. Na podłodze leży sizalowy dywan. Na ścianie, przy wyjściu z  windy, znajdują się wieszaki na ubrania, a pod nimi stoi kosz na śmieci. Na sąsiedniej, prostopadłej ścianie, pokrytej okładziną ze sklejki oraz na ścianie bocznej windy, wiszą półki na gazety. Dookoła słupa jest umocowany ozdobny, dwuwarstwowy sufit, wycinany maszynowo ze sklejki (fornir taki sam jak okładzina na ścianie). Sufit mocowany do stropu wg. opisu w cz. rysunkowej.
Szablony wycinania elementów ze sklejki są dołączone do dokumentacji elektronicznej.
W tej strefie znajdują się również dwie kanapy, okrągły stół i dwa fotele. Dodatkowe oświetlenie zapewniają trzy lampy stojące. Znajduje się tu również stanowisko informacyjne.

Kolejną strefą są zbiory regionalne. Na podłodze leży okrągły dywan z sizalu. Pod oknem stoją dwie gabloty do ekspozycji zbiorów. Dodatkowe oświetlenie stanowi lampa stojąca. Znajduje się tam również fotel i wolnostojąca tablica informacyjna.

Za schodami znajduje się lada biblioteczna z jednym stanowiskiem pracy (fotel obrotowy i komputer) oraz jednym stanowiskiem przeglądania katalogów (fotel obrotowy i komputer). Za ladą stoi kserokopiarka, dwa niskie regały, kosz na śmieci oraz wózek biblioteczny. Na ladzie znajduje się kolorowa drukarka  wielofunkcyjna oraz ekspres do kawy, dostępne dla czytelników. Ściana za ladą jest pomalowana na czarno, farbą tablicową, po której można pisać kredą. Ten rodzaj wykończenia jest kontynuowany na prostopadłej ścianie, na której zawieszono ekspozytor na foremki do pieczenia.
Nad ladą, na czarnej ścianie zostanie namalowany schemat funkcjonalny biblioteki. Rysunek i napisy zostaną namalowane białą farba chlorokauczukową. Szablon malowania jest elementem dokumentacji elektronicznej.

Regały z literaturą stoją na prostokątnym, sizalowym dywanie.

We wszystkich oknach w wypożyczalni zamontowano regulowane karnisze i zawieszono zasłony w kolorze w naturalnym kolorze lnu.

W sali wielofunkcyjnej na dwóch ścianach bez otworów (bez okien i drzwi) zawieszono na wspornikach półki na zbiory literatury popularnonaukowej. Do sufitu podwieszono projektor i rozwijany ekran. Głównym wyposażeniem są krzesła, które w razie potrzeby można sztaplować i ustawić pod ścianą. Przy drzwiach znajduje się wieszak na ubrania oraz kosz na śmieci.

Po zestawieniu krzeseł sala wielofunkcyjna może służyć jako przestrzeń ekspozycyjna. W zestawieniu zaproponowano system ścianek ekspozycyjnych (10 szt.) w konstrukcji z profili aluminiowych z wypełnieniem z płyty PCV, do dowolnego zestawiania.

We wszystkich oknach zamontowano regulowane karnisze i zawieszono białe zasłony.

Do pokoju opracowywania zbiorów wstawiono białą szafę wnękową z lustrem z drążkiem na ubrania i wewnętrzną szafką pancerną, stół do opracowywania zbiorów z lampką, fotel obrotowy i kosz na śmieci. W części socjalnej znajduje się rozkładany stół z dwoma krzesłami, suszarka do rąk oraz zestaw kuchenny (kompaktowe wyposażenie kuchni: zlew/zmywarka/lodówka), nad którym wiszą szafki kuchenne.

Pierwsze piętro

Wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży została podzielona na strefy funkcjonalne według wieku czytelników. Na całej podłodze położono zieloną wykładzinę w dwóch odcieniach. Istniejące cokoliki ceramiczne należy przed ułożeniem wykładziny pomalować farbą do glazury, zmywalną na biało.

Wzdłuż ciągów komunikacji, aby oznaczyć strefę, w której chodzi się w obuwiu zewnętrznym, wykładzina ma ciemniejszy kolor.  Dodatkowe oświetlenie zapewniają lampy stojące.

Przy wyjściu z windy znajduje się szatnia – na ścianie wiszą haczyki na ubrania, a pod nimi stoi niska ławka.

Z szatni przechodzi się bezpośrednio do strefy dla młodzieży. Stoją w niej regały na książki oraz dwa duże stoły z czterema stanowiskami do pracy każdy. Jeden stół jest przeznaczony do pracy z książką, a na drugim stoją komputery. Każde stanowisko pracy ma osobną lampkę.

Kolejna strefa to dział dla dzieci z klas 1-3. Od młodzieży oddzielona jest dwustronnym regałem na książki. Tutaj znajdują się niskie, kolorowe stoły z otworami na przybory rysunkowe oraz krzesełka z tej samej serii.

Dalej zaproponowano strefę dla dzieci w wieku przedszkolnym. Zaprojektowano specjalne domki zabaw, które jednocześnie pełnią funkcję regałów z książkami. Między domkami wiszą trzy fotele bujane, podwieszone do sufitu i stoją kolorowe pufy.

Naprzeciwko tej strefy znajduje się przestrzeń z konsolą do gier z pufami. Na szafce stoi telewizor LCD, konsola x-box oraz zestaw słuchawek bezprzewodowych.

Między strefą z konsolą a schodami stoi lada z jednym stanowiskiem pracy (fotel obrotowy). Składa się z blatu, półek na gry i zabawki, szuflad oraz przegródek z pojemnikami na obuwie, dostępnych dla dzieci od strony konsoli. Obok znajduje się ławeczka, na której dzieci mogą zdjąć buty. Na ladzie stoi komputer, lampka, drukarka i odtwarzacz CD z głośnikami. Ściana za ladą oraz wzdłuż części z konsolą pomalowana została czarną farbą tablicową z podkładem magnetycznym, po której można pisać kredą oraz przyczepiać magnesy. W jednej z szuflad szafki pod telewizorem można schować kredę oraz ściereczkę.

Na suficie namalowano według szablonu zielony wzór. Dookoła dwóch słupów zamontowano ozdobne, warstwowe sufity, wycinane maszynowo ze sklejki, pomalowane na kolor zielony. Sklejka liściasta, suchotrwała, gr. 10mm mocowana do stropu linkami stalowymi – wg. opisu w cz. projektowej.
Szablony wycinania elementów ze sklejki są dołączone do dokumentacji elektronicznej.

W gabinecie dyrekcji (pom. 1.4) znajduje się białe biurko z blendą przesłaniającą nogi, kontener z szufladami, fotel obrotowy, dwa krzesła, trzy niskie, zamykane szafki (w tym jedna przeszklona), kosz na śmieci, wieszak na ubrania, komputer, lampka na biurku, a na jednej ze ścian wiszą półki na wspornikach.

 

 

Drugie piętro

W oknach połaciowych zamontowano białe rolety, umożliwiające kontrolę nasłonecznienia.

W czytelni multimedialnej na podłodze znajduje się szara wykładzina, wycięta według projektu. Zdemontowano wszystkie lampy, rozmieszczone według projektu budowlanego. Zamiast nich, umieszczono lampy stojące, a na suficie powieszono lampy – papierowe kule. Na wyposażenie ogólne składają się fotele – duże worki, wypełnione kulkami styropianowymi, okrągłe pufy, z tego samego materiału co fotele-worki i jeden fotel bujany, podwieszony do sufitu. Czytelnia została podzielona na strefy funkcjonalne. Każda z nich ma dodatkowe wyposażenie. W strefie kina domowego znajduje się rzutnik, rozwijany ekran oraz telewizor LCD, powieszony na ścianie. Ściana za telewizorem oraz jej kontynuacja obok schodów, wykonane z płyty gips-kartonowej, zostały pomalowane czarną farbą tablicową. Wzdłuż ścianki kolankowej zamontowano regał z półkami. W strefie kolekcji multimediów stoją dwie kanapy narożne (lewa oraz prawa) oraz stanowisko odsłuchowe do płyt audio. W strefie gier planszowych stoją trzy stoliki, a na każdym z nich lampka.

W studiu akustyki (pom. 2.2) umieszczono dwa białe stoły robocze, na których stoją lampki biurkowe, komputer,  instrument klawiszowy, system nagłaśniający oraz zestaw wyposażenia obróbki dźwięku. Poza tym w pomieszczeniu znajdują się trzy krzesła, kontener z szufladami, szafkę z szufladami, kosz na śmieci.

Ostatnim pomieszczeniem jest pracownia fotografii cyfrowej (pom. 2.3). Wzdłuż jednej ze ścian umieszczono długi blat roboczy, na którym stoją lampki biurkowe, komputer oraz zestaw wyposażenia studia obróbki obrazu. Pod batem stoją dwa kontenery z szufladami. Poza tym, w pomieszczeniu znajdują się cztery krzesła i kosz na śmieci.

W ostatnich dwóch pomieszczeniach (studio akustyki i pracownia fotografii) proponujemy zdjęcie opraw oświetleniowych ze ścian ukośnych i pozostawienie oświetlenia na płaskich częściach sufitu.

Pomieszczenia sanitarne (pom. 0.3, 0.4, 1.2 i 1.3) są wykończone według projektu budowlanego. Zgodnie z życzeniem zamawiającego, do wyposażenia dodano przewijak, suszarki do rąk i kosze na śmieci.

W bibliotece użyto systemu oznakowania biblioteki, który jest efektem projektu „kierunek: biblioteka”, prowadzonego przez Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej w ramach Programu Rozwoju Bibliotek,  realizowanego w Polsce przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.