Strona projektu odNOWA

odNOWA – Ulotka dla uczestników (projekt: Wojtek Kubrakiewicz)

odNOWA_Prezentacja_wyników_warsztatów

odNOWA_Publikacja (projekt: Wojtek Kubrakiewicz)

Coraz częściej tęsknimy za przyjazną przestrzenią sąsiedzką. Szukamy miejsc, które uwzględniają nasze potrzeby bez względu na wiek, gdzie możemy poczuć się jak u siebie. Przedstawiony projekt opiera się na założeniu, że procesy społeczne nierozłącznie związane są z przestrzenią życia mieszkańców a architektura i design maja moc katalizowania pozytywnych zmian. Zadanie współczesnego projektanta nie kończy się na wykreśleniu projektu zza biurka. Trudnym, lecz efektywnym wyzwaniem jest włączanie odbiorców do procesu projektowania. Kwestia ta jest szczególnie istotna w przypadku działań w tkance zdegradowanej przestrzennie i społecznie. Kluczem do zmian jest tu aktywizacja mieszkańców do konstruktywnego działania i brania odpowiedzialności za jakość otaczającej nas przestrzeni.

[nggallery id=17]
Załączona publikacja przedstawia doświadczenia z trzech projektów prowadzonych przez Stowarzyszenie Odblokuj w 2010 i 2011r. Każdy z nich postrzegać można jako niewielki projekt o lokalnej skali i tak też na początku naszych działań myśleliśmy o kolejnych podwórkach: na Pradze Północ, Targówku, Muranowie. W trakcie pracy jednak zdaliśmy sobie sprawę, że wszystkie te realizacje łączy ten sam sposób myślenia. Postrzegając poszczególne działania jako część większej całości i podkreślając istnienie wspólnego mianownika, nadajemy naszej pracy nowy wymiar. Nawet najdrobniejsze interwencje jako elementy systemu działań nie tracąc lokalnej skali zyskują charakter ogólnomiejski.
Nasze działania rozpoczęliśmy na początku 2010r. od niewielkiego projektu przekształceń podwórka na rogu ul. Równej i Szwedzkiej. Praca nad projektem, mimo mikroskopijnych rozmiarów podwórka, dobiega końca dopiero teraz. Chociaż nie ustrzegliśmy się błędów, zdobyte doświadczenie wykorzystaliśmy pracując nad koncepcją przekształceń kolejnych trzech podwórek – przy ul. Środkowej 12, Stalowej 27 na Pradze Północ oraz Naczelnikowskiej 50 na Targówku. Proces ten pod nazwą odNOWA udało nam się zrealizować dzięki wsparciu Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Demokracja w działaniu. Projekt odNOWA współfinansuje także Miasto Stołeczne Warszawa. Efektem projektu odNOWA są opracowane społeczne koncepcje rewitalizacji trzech podwórek z pominięciem, samej ich realizacji. Zarówno nad projektem na Równej jak i nad projektem odNOWA pracowaliśmy we współpracy z Grupą Pedagogiki i Animacji Społecznej Praga-Północ.

PS2012_Strona_1PS2012_Strona_2PS2012_Strona_3
Kontynuacją odNOWY jest finansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa projekt ŻÓŁTA LINIA, w ramach którego planujemy realizację cyklu artystycznych interwencji przestrzennych, w tym trzech na podstawie koncepcji opracowanych w ramach odNOWY. Elementem ŻÓŁTEJ LINII jest także wystawa, w ramach której pokazać chcemy nie tylko nasze projekty, ale przede wszystkim te działania z Europy i z Polski, które udowodniły, że dizajn katalizować może projekty społeczne, projektanci zaś we współpracy z mieszkańcami mogą przyczynić się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s