KONKURS NA PLAC TRZECH KRZYŻY W WARSZAWIE
Dobre miasto to miasto pełne ludzi. Wyznacznikiem jakości miasta jest możliwość spotkań użytkowników przestrzeni, która realizuje się przez wspólne korzystanie z przestrzeni publicznej. Aktywność, wydarzenia, inspiracja i stymulacja współtworzą jedną z najważniejszych wartości miasta. Miasto dla ludzi to miasto zrównoważone. Obecność ludzi jest świadectwem, że w danej przestrzeni mieszka się wygodnie, przyjemnie i zdrowo.
Z przeprowadzonych w obszarze projektu analiz wynika niezbicie, że Plac Trzech Krzyży pozostaje miejscem dla samochodów, nie dla ludzi.
Sytuacja ulega zmianom w zależności od godziny i dnia. Poza godzinami szczytu a szczególnie w weekendy, kiedy ruch samochodowy jest mniejszy liczba ludzi na Placu wzrasta. Czynnikiem decydującym o sposobie korzystania z przestrzeni Placu jest więc CZAS. Proponowany projekt zakłada możliwość zmiany organizacji ruchu i aranżacji Placu w zależności od aktualnych potrzeb.
Proponowany rytm kształtowania placu:
1. PEŁNA KOMUNIKACJA
2. WYŁACZONY ODCINEK MIĘDZY ŻURAWIĄ A KSIĄŻĘCĄ
3. WYŁACZONY NOWY ŚWIAT I KSIĄŻĘCA
4. WYŁĄCZONY ODCINEK MIĘDZY NOWYM ŚWIATEM A AL. UJAZDOWSKIMI
5. WYŁĄCZONY ODCINEK MIĘDZY WIEJSKĄ A HOŻĄ
6. KOMBINACJE POWYŻSZYCH MOŻLIWOŚCI
7. WYŁĄCZENIE CAŁEGO RUCHU
Powyższe warianty odzwierciedlają złożoną hierarchię użytkowników Placu:
– Piesi
– Rowery
– Transport publiczny
– Samochody
W pracy przedstawiamy możliwości stopniowego uwalniania przestrzeni od funkcji komunikacyjnych i coraz intensywniejszego wprowadzania funkcji publicznych. Rozwiązanie takie pozwoli sprawdzić w praktyce w jakim stopniu i jak często można ograniczać ruch na placu. Proponujemy także stosowanie rozwiązań pośrednich – dopuszczanie do ruchu tylko transportu miejskiego.
Projekt przebudowy Placu powinien uwzględniać potrzeby i oczekiwania wszystkich użytkowników Placu. Realizacja wszystkich postulatów jest niemożliwa w jednym czasie i miejscu, dlatego przedstawiona koncepcja zakłada wariantowanie aranżacji Placu. W zależności od pory dnia (np. latem po godzinie 19), dnia tygodnia (np. w weekendy) zamykany jest częściowo lub całkowicie ruch a odzyskana przestrzeń komunikacyjna użytkowana przez inne funkcje.
Elementem sprzyjającym zmiennym aranżacjom Placu są mobilne sześcienne donice z karłowatymi wiśniami. W zależności od potrzeb mogą one służyć strefowaniu Placu, wydzielaniu ogródków gastronomicznych czy zamykaniu ulic.
Projektowana kompozycja podkreśla ciąg Aleje Ujazdowskie – Nowy Świat. Plac stanowi jednorodną całość ale przez zastosowanie żwirowej nawierzchni w południowej części Placu wydzielona została strefa o bardziej swobodnym charakterze, gdzie ustawiać można proponowane ruchome donice z zielenią w sytuacjach, kiedy ich obecność jest zbędna w centralnej części Placu.
Kompozycja posadzki oprócz wydzielenia pasa jezdnego podkreśla oś kościoła św. Aleksandra i umożliwia zmienne funkcjonowanie Placu.