POKOJNALATO

 „Pokój na Lato” to sezonowa struktura powstała przy Muzeum Powstania Warszawskiego, od strony ulicy Towarowej. Obiekt służy jako letnia kawiarnia i przestrzeń plenerowych działań muzealnych. Organizowane tu są warsztaty, koncerty, kino letnie. Drewniana konstrukcja składa się z ażurowych altan, pokładów, schodów i kładki, która przekracza dwa mury – ten otaczający teren Muzeum i Mur Pamięci, na którym wyryte są nazwiska poległych. 

DJI_0055.jpg

Dotychczas szeroki pas zieleni na skarpie odgradzał Muzeum od ulicy Towarowej a cały kompleks odwrócony jest jakby tyłem do miasta. Letni pawilon jest zapowiedzią planowanej rozbudowy Muzeum w tym kierunku. Jego forma podkreśla podział nakreślony Murem Pamięci na strefę sacrum i profanum. „Pokój na lato” realizuje lżejszy program w antytezie do poważnych rocznicowych wydarzeń, co podkreśla sama nazwa – obok wojennej martyrologii mamy tymczasowy pokój. Jednocześnie zawieszona nad murem kładka łączy te strefy i pokazuje jaki potencjał może mieć wprowadzenie wejścia do Muzeum i przestrzeni publicznej od strony ulicy Towarowej.

Sama drewniana forma nawiązywać ma do tradycji podwarszawskich letnisk. Wynajęcie pokoju na lato to przecież jeszcze do niedawna najbardziej popularna forma wakacyjnego wypoczynku, praktykowana nawet za okupacji. Deskowania i siatkowy hamak przywoływać miały echa świdermajerów. Ale najwięcej refleksji gości budzi kładka – w zamiarze neutralna w treści wywołała duchy z przeszłości. Wola, mur, kładka… nie tylko o tragedii Powstania Warszawskiego nasze miasto wciąż pamięta. 

Pokój na lato 13.jpg

Pawilon powstał na zlecenia Muzeum Powstania Warszawskiego. Koordynacją projektu zajmowała się Agnieszka Szulejewska z Instytutu im. S. Starzyńskiego. Realizacja www.arserwood.pl

https://www.facebook.com/pages/Pok%C3%B3j-na-lato/490264741150129?fref=photo link do profilu na FB